Upgrade your lighting with the AALED T8 Type A Ballast Compatible Tube, designed for seamless integration with existing instant or programmed start ballasts to replace existing fluorescent T8 lamps. This energy-efficient LED tube provides bright, uniform illumination while reducing energy consumption and maintenance costs. Ideal for office buildings, schools, warehouses, and commercial spaces, the AALED T8 Tube offers a simple, cost-effective solution for upgrading traditional lighting without the need for ballast replacement. With its long lifespan, flicker-free performance, and easy installation, the AALED T8 Type A Tube delivers reliable, high-quality lighting for any environment.
| Rated Voltage (V) | 110-277V/ 347V Ballast Dependent |
| Rated Wattage (W) | 14.5W |
| Frequency ( Hz) | 50/60 Hz |
| Rated Input Current (mA) | 750mA Max |
| Power Factor | >0.98 |
| Luminous Flux (LM) | 1700LM |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Rendering Index (Ra) | >84 |
| Beam Angle | 150D |
| Lamp Efficacy (LM/W) | 133.86LM/W |
| Rated Lamp Lifetime (h) | 80,000 |
| Dimming | N |
| Overall Length (mm) | 1,198 |
| Diameter (mm) | 28 |
| Operating Temperature | -20 to 45 degC |
| Cap | G13 |
| Certificates | UL, CUL, DLC, Rohs |