Transform your spaces with AALED Linear Strip Lights, offering sleek, modern illumination for both residential and commercial environments. Perfect for accent lighting, task lighting, and architectural applications, these energy-efficient LED strips provide consistent brightness and long-lasting performance. With 2′, 3′, 4′ and 8′ lengths, multi CCT and dimming options, AALED Linear Strip Lights are versatile and easy to install, making them ideal for offices, kitchens, retail spaces, and more.
Product replaces and is an alternative to the following:
SKUs: 900053
Model Numbers: ST4F18WUNV40K
| Rated Voltage (V) | 120-277V |
| Rated Wattage (W) | 18W |
| Frequency ( Hz) | 50/60 Hz |
| Power Factor | >0.90 |
| Luminous Flux (LM) | 2376LM |
| Color Temperature | 5000K |
| Color Rendering Index ( Ra) | >80 |
| Beam Angle | 120° |
| Lamp Efficacy (LM/W) | 132LM/W |
| Rated Lamp Lifetime (h) | 150,000 |
| Dimming | 0-10V Dimming |
| Dimension (mm) | 4′ |
| Certificate | cULus, DLC |