AALED Canopy Lights offer high-performance, energy-efficient lighting solutions for a variety of commercial and industrial applications. Perfect for gas stations, parking garages, and under-canopy spaces, these durable LED lights provide bright, uniform illumination while reducing energy costs and maintenance needs. Featuring advanced heat dissipation, long-lasting components, 120-347V universal input, 3 CCT tuning options, and a rugged, weather-resistant design, AALED Canopy Lights ensure reliable and safe lighting in any commercial or industrial application.
Product replaces and is an alternative to the following:
AA-700034-4K, AA-700034H, AA-700034N, AA-700035-4K, AA-700035-5K, AA-700035UCCTW
| Rated Voltage (V) | 120-347V |
| Rated Wattage (W) | 40/50/60/75W |
| Frequency ( Hz) | 50/60 Hz |
| Power Factor | >0.90 |
| Luminous Flux (LM) | 6750/8100/10,800/13,500LM |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Color Rendering Index ( Ra) | >70 |
| Beam Angle | 135° |
| Lamp Efficacy (LM/W) | 135LM/W |
| Rated Lamp Lifetime (h) | LM70 180,000 hrs, LM80 120,000 hrs |
| Dimming | 0-10V Dimming |
| Dimension (mm) | 10.2 X 7.8 X 4.0″ |
| IP Rating | 65 |
| Operating Temperature | -40˚C to 40˚C |
| Material | Aluminum + PC Lens |
| Certificate | cETL, DLC, IP65 |