Brighten your commercial or office space with the AALED Troffer, an energy-efficient LED lighting solution designed for optimal performance and long-lasting durability. Ideal for grid or troff system ceilings in offices, schools, hospitals, commercial, industrial, and retail spaces, this sleek troffer provides uniform, flicker-free illumination that enhances productivity and visibility. Featuring 2×2, 2×4 and 1×4 sizes, wattage and colour temperature selection, a low-profile design, easy installation, and reduced energy costs, the AALED Troffer offers a modern, cost-effective solution for your lighting needs. Upgrade your space with AALED for a brighter, more efficient lighting experience.
Product replaces and is an alternative to the following:
SKUs: 500804, 500805, 900020, 900033, 900033-35K, 900033U, RTDIBS22-35U350, TDCW2X22LT8, TROFFER2X24L
Model Numbers: KK-PS-22D-50-SUSA, KK-PS-22E-50-SUSA, ME – 2X2 – 35L – 40K – UNV, AATR2X230W40K G2, TR2X2UCCTW
| Rated Voltage (V) | 120-347V |
| Rated Wattage (W) | 20/25/30W |
| Power Factor | >0.90 |
| Luminous Flux (LM) | 2600/3250/3900LM |
| Color Temperature | 3500/4000/5000K |
| Color Rendering Index ( Ra) | >80 |
| Beam Angle | 120° |
| Lamp Efficacy (LM/W) | 130LM/W |
| Certifications | cULs, DLC |
| Dimensions (mm) | 23.7”x23.7”x2.1” |