Brighten your commercial or office space with the AALED Troffer, an energy-efficient LED lighting solution designed for optimal performance and long-lasting durability. Ideal for grid or troff system ceilings in offices, schools, hospitals, commercial, industrial, and retail spaces, this sleek troffer provides uniform, flicker-free illumination that enhances productivity and visibility. Featuring 2×2, 2×4 and 1×4 sizes, wattage and colour temperature selection, a low-profile design, easy installation, and reduced energy costs, the AALED Troffer offers a modern, cost-effective solution for your lighting needs. Upgrade your space with AALED for a brighter, more efficient lighting experience.
Product replaces and is an alternative to the following:
SKUs: 900004, 900035, 900035U2
Model Numbers: AATR1x435W40K, TR1X4UCCTW
| Rated Voltage (V) | 120-347V |
| Rated Wattage (W) | 20/25/30W |
| Power Factor | >0.90 |
| Luminous Flux (LM) | 2640/3300/3960LM |
| Color Temperature | 3500/4000/5000K |
| Color Rendering Index ( Ra) | >80 |
| Beam Angle | 120° |
| Lamp Efficacy (LM/W) | 132LM/W |
| Certifications | cULs, DLC |
| Dimensions (mm) | 47.8”x11.7”x1.97” |