Brighten your commercial or office space with the AALED Troffer, an energy-efficient LED lighting solution designed for optimal performance and long-lasting durability. Ideal for grid or troff system ceilings in offices, schools, hospitals, commercial, industrial, and retail spaces, this sleek troffer provides uniform, flicker-free illumination that enhances productivity and visibility. Featuring 2×2, 2×4 and 1×4 sizes, wattage and colour temperature selection, a low-profile design, easy installation, and reduced energy costs, the AALED Troffer offers a modern, cost-effective solution for your lighting needs. Upgrade your space with AALED for a brighter, more efficient lighting experience.
Product replaces and is an alternative to the following:
SKUs: 900021, 900034, 900034-35K, 900034U-LB, RTDIBS24-34U350, RTDIBS24-46U40, BFR-2×4-NB-L15 BC, TROFFER2X43L
Model Numbers: ME-2X4-45L-40K-UNV, AATR2X434W40K, TR2X4UCCTW
| Rated Voltage (V) | 120-347V |
| Rated Wattage (W) | 20/28/34/41W |
| Power Factor | >0.90 |
| Luminous Flux (LM) | 3000/4200/5100/6150LM |
| Color Temperature | 3000/3500/4000/5000/6000K |
| Color Rendering Index ( Ra) | >90 |
| Beam Angle | 120° |
| Lamp Efficacy (LM/W) | 150LM/W |
| Certifications | cULs, DLC 6.0 |
| Dimensions (mm) | 47.8”x23.7”x2.1” |