AALED Canopy Lights offer high-performance, energy-efficient lighting solutions for a variety of commercial and industrial applications. Perfect for gas stations, parking garages, and under-canopy spaces, these durable LED lights provide bright, uniform illumination while reducing energy costs and maintenance needs. Featuring advanced heat dissipation, long-lasting components, 120-277V input, and a rugged, weather-resistant design, AALED Canopy Lights ensure reliable and safe lighting in any commercial or industrial application.
Product replaces and is an alternative to the following:
AA-700034N
| Rated Voltage (V) | 120-277V |
| Rated Wattage (W) | 40W |
| Frequency ( Hz) | 50/60 Hz |
| Rated Input Current (mA) | 0.37A Max |
| Power Factor | 0.9 |
| Luminous Flux (LM) | 5,092.6 LM |
| Color Temperature | Cool Light 4000K |
| Color Rendering Index ( Ra) | 80 |
| Beam Angle | 155C |
| Lamp Efficacy (LM/W) | 130.11LM/W |
| Rated Lamp Lifetime (h) | 50,000 |
| Dimming | 1-10V Dimming |
| Dimension (mm) | 255.44*255.44*106.55 |
| IP Rating | 65 |
| Operating Temperature | -40 to 40 degC |
| Material | Aluminum + PC Lens |
| Certificate | UL, CUL, Rohs |