Illuminate large outdoor spaces with AALED LED Area Lights, designed for exceptional performance, durability, and energy efficiency. Perfect for parking lots, streets, pathways, and commercial settings, these area lights deliver bright, uniform illumination while reducing energy costs. With rugged construction, advanced optics, and various wattage and mounting options, AALED LED Area Lights provide reliable lighting solutions for any outdoor environment.
Product replaces and is an alternative to the following:
SKUs: 700031HSF, 700031HSFRC, 700054, 700054RC, 700055, 700055RC, 700056, 700056H, 700056HRC, 700056RC, 700057, 700057H, 700057HRC, 700057HRC-WHITE, 700057RC, 700057UCCTW
Model Numbers: AL150WH5K, AL100WH5k, TLFLFH1005MA, AL150WUCCTW
| Rated Voltage (V) | 120-347V |
| Rated Wattage (W) | 100/120/150W |
| Frequency ( Hz) | 60 Hz |
| Power Efficiency | 99% |
| Power Factor | ≥.90 |
| Luminous Flux (LM) | 15000/18000/22500LM |
| Color Temperature | 3500/4100/5000K |
| Color Rendering Index ( Ra) | >70 |
| Beam Angle | T3 |
| Lamp Efficacy (LM/W) | 140/160/150 LM/W |
| Rated Lamp Lifetime (h) | LM70 180,000 hrs, LM80 120,000 hrs |
| Dimming | 0-10V Dimming |
| Dimension (mm) | 330*592*64 |
| IP Rating | 65 |
| Operating Temperature | -40 to 40 C |
| Material | Aluminum + PC Lens |
| Certificate | DLC 5.1 Premium, cETL, IP65 |